Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zagrożenie czy transparentność

18 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Dorota Zabłudowska

Iustitia | Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Jednym z tematów absorbujących opinię publiczną w ostatnich miesiącach są oświadczenia majątkowe sędziów. Celowo piszę: oświadczenia majątkowe, a nie: jawność oświadczeń majątkowych, gdyż przekazy medialne niejednokrotnie wywoływały wrażenie, że dotychczas sędziowie byli w sposób nieuzasadniony uprzywilejowani wobec przedstawicieli pozostałych władz i w ogóle nie składali oświadczeń majątkowych. Wrażenie rzecz jasna z gruntu błędne.

Artykuł 87 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych od wielu lat nieodmiennie obligował i obliguje sędziów do składania oświadczeń o stanie ich majątku. Są składane prezesowi właściwego sądu apelacyjnego. Ich analizy dokonuje kolegium sądu apelacyjnego. Co istotne, jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego jest przesyłany właściwemu dla miejsca zamieszkania sędziego urzędowi skarbowemu, który posiada uprawnienia zarówno do analizy treści oświadczenia, jak i do jego porównania z poprzednio złożonymi oświadczeniami majątkowymi oraz roczną deklaracją PIT sędziego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament