Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowacja nie oznacza przysporzenia

18 października 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Umowa odnowienia powoduje tylko powstanie innego zobowiązania w miejsce poprzedniego. Nie jest to zdarzenie gospodarcze, które skutkuje powstaniem przychodu z tytułu umorzenia wierzytelności lub zwolnienia z długu.

Spółka istnieje od 2004 r. Różne okoliczności związane z rodzajem prowadzonej działalności (badania laboratoryjne wody, gleby, powietrza i inne), cechami polskiego rynku, istniejącym otoczeniem konkurencyjnym powodowały, że przez wiele lat ponosiła straty. Te doprowadziły do sytuacji, że wartość jej zobowiązań przekraczała wartość jej majątku. W stanie prawnym obowiązującym przed 2016 r. obligowało to jej zarząd do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W latach 2007–2012 zarząd podjął negocjacje z udziałowcami oraz ze spółkami powiązanymi, których celem było umorzenie części zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług. W wyniku tych negocjacji zostały zawarte umowy m.in. o zwolnienie z długu, w tym odpłatne. Z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że spółka jako dłużnik, w zamian za zwolnienie z długu, zobowiązała się też zapłacić wierzycielowi każdoczesną kwotę odpowiadającą 100 proc. dodatniej kwoty przepływów pieniężnych. Przy czym obowiązek zapłaty tej kwoty trwa do momentu, kiedy łączna kwota wpłat z tego tytułu będzie równa wartości zobowiązania, z którego została zwolniona spółka w umowie.

Podatniczka podkreśliła, że jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament