Nowacja nie oznacza przysporzenia
Umowa odnowienia powoduje tylko powstanie innego zobowiązania w miejsce poprzedniego. Nie jest to zdarzenie gospodarcze, które skutkuje powstaniem przychodu z tytułu umorzenia wierzytelności lub zwolnienia z długu.
Spółka istnieje od 2004 r. Różne okoliczności związane z rodzajem prowadzonej działalności (badania laboratoryjne wody, gleby, powietrza i inne), cechami polskiego rynku, istniejącym otoczeniem konkurencyjnym powodowały, że przez wiele lat ponosiła straty. Te doprowadziły do sytuacji, że wartość jej zobowiązań przekraczała wartość jej majątku. W stanie prawnym obowiązującym przed 2016 r. obligowało to jej zarząd do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W latach 2007–2012 zarząd podjął negocjacje z udziałowcami oraz ze spółkami powiązanymi, których celem było umorzenie części zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług. W wyniku tych negocjacji zostały zawarte umowy m.in. o zwolnienie z długu, w tym odpłatne. Z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że spółka jako dłużnik, w zamian za zwolnienie z długu, zobowiązała się też zapłacić wierzycielowi każdoczesną kwotę odpowiadającą 100 proc. dodatniej kwoty przepływów pieniężnych. Przy czym obowiązek zapłaty tej kwoty trwa do momentu, kiedy łączna kwota wpłat z tego tytułu będzie równa wartości zobowiązania, z którego została zwolniona spółka w umowie.
Podatniczka podkreśliła, że jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta