Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłe zobowiązania trzeba wykazać w bilansie

18 października 2017 | Ekspert księgowego | Ewelina Hirsz
źródło: Rzeczpospolita

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów tworzone na naprawy gwarancyjne wykazywane są w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.

- Kiedy firma jest zobowiązana tworzyć rezerwy na naprawy gwarancyjne? W jaki sposób je ewidencjonować, gdy spółka korzysta z zespołów kont „4" i „5"? – pyta czytelniczka.

W celu spełnienia ustawowego obowiązku rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej jednostki, spółka ma obowiązek ujęcia rezerw w sprawozdaniu finansowym.

Przez rezerwy rozumie się zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne, natomiast zgodnie z art. 35d ustawy o rachunkowości (dalej: uor) tworzy się je na:

1. pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych, w tym na udzielone gwarancje, poręczenia, operacje kredytowe, skutki postępowania sądowego;

2. przyszłe zobowiązania związane z restrukturyzacją.

Pomocny KSR

Należy podkreślić, że uor nie opisuje szerzej tego zagadnienia, a jednostki, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z jej przepisami, w sprawach nieuregulowanych w ustawie mogą również stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. Dlatego przy tworzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament