Wielkopolski sąd czeka na nową siedzibę
Sądy powszechne (4) | Apelacja poznańska
Sąd Apelacyjny w Poznaniu istnieje od zmiany struktury sądownictwa wprowadzonej ustawą z 13 lipca 1990 r. Wówczas to apelacja poznańska obejmowała województwa: gorzowskie, konińskie, leszczyńskie, pilskie, poznańskie, szczecińskie i zielonogórskie. Po prawie 15 latach funkcjonowania w granicach geograficznych określonych w 1990 r. apelacja poznańska zmniejszyła się. 1 stycznia 2005 r. minister sprawiedliwości utworzył Sąd Apelacyjny z siedzibą w Szczecinie, z obszarem właściwości okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskimi w Szczecinie (z obszaru apelacji poznańskiej) oraz w Koszalinie (z obszaru właściwości apelacji gdańskiej).
Od tego czasu Sąd Apelacyjny w Poznaniu obejmuje obszar właściwości trzech sądów okręgowych: w Koninie, Poznaniu i Zielonej Górze i 32 sądów rejonowych.
Jest co robić
W całej apelacji poznańskiej jest 1049 etatów orzeczniczych – sędziowie, asesorzy, referendarze. Pracuje w niej też 312 asystentów i 2,3 tys. urzędników.
W pierwszej połowie 2017 r. do apelacji poznańskiej wpłynęło 609 tys. spraw. Średni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta