Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus odbiera małżonkom ulgę mieszkaniową

18 października 2017 | Prawo | Monika Pogroszewska

pit | Mąż nie ma prawa do zwolnienia z podatku, jeśli sprzeda własne mieszkanie i zbuduje dom na działce żony. Urzędnicy restrykcyjnie interpretują przepisy. monika pogroszewska

Rośnie liczba sporów dotyczących ulgi mieszkaniowej w przypadku, gdy jedno z małżonków zainwestuje pieniądze w nieruchomość należącą do drugiego. Fiskus odmawia wówczas zwolnienia z podatku niezależnie od tego, że razem tam mieszkają. Przykładem jest najnowsza interpretacja (0115-KDIT2-1.4011.213.2017. 1.JG) dotycząca mężczyzny, który odziedziczył mieszkanie w spadku po matce i sprzedał je po roku. Skarbówka zwróciła mu uwagę, że tylko sprzedaż po upływie pięciu lat jest zwolniona z PIT, chyba że podatnik przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Mężczyzna chciał skorzystać ze zwolnienia. Za kwotę ze sprzedaży mieszkania spłacił kredyt na budowę domu, w którym mieszka z żoną.

Musi być własność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament