Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek, który jest ważniejszy nawet od Trumpa

18 października 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki

Scenariusz jest dopięty na ostatni guzik. Rozpoczynający się w środę XIX Kongres KPCh konsekruje Xi Jinpinga na najpotężniejszego przywódcę kraju od czasów Mao.

W Wielkiej Hali Ludowej przy placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie zbierze się 2287 delegatów liczącej 90 mln członków partii. W kraju, w którym nie ma demokratycznych wyborów, to właśnie wtedy zostanie ustalony skład ekipy rządzącej przez kolejne pięć lat. O ile utrzymanie się u władzy samego Xi nie budzi najmniejszych wątpliwości, o tyle skład siedmioosobowego Biura Politycznego jest już mniej jasny.

– Będę obserwował, jaki los spotka Wang Qishana. Jeśli zachowa stanowisko, będzie to sygnał, że przewodniczący dopiął swego, zbudował pozycję, której nie miał w Chinach żaden przywódca od czasów Mao Zedonga – mówi CNN Christopher Balding, wykładowca Shenzhen Graduate School w Pekinie.

69-letni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament