Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa przesłuchania to dodatkowa trauma

18 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Michał Kierski
Przesłuchanie małoletniego powinno odbyć się w możliwie przyjaznym miejscu i w obecności psychologa
źródło: policja.pl
Przesłuchanie małoletniego powinno odbyć się w możliwie przyjaznym miejscu i w obecności psychologa

Strona prokuratury | Zeznania małoletniego

Jednym z zasadniczych celów postępowania karnego jest takie ukształtowanie procesu, aby zostały uwzględnione prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Zasada ta, wyrażona w art. 2 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania karnego, nakazuje organom postępowania taki sposób procedowania, aby pokrzywdzony nie tylko uzyskał szeroko rozumiane zadośćuczynienie za uszczerbek doznany w wyniku przestępstwa, ale i w jak najmniejszym stopniu dotknęły go negatywne aspekty postępowania. Nie ulega wątpliwości, że stając się uczestnikiem procesu, w szczególny sposób odbiera zarówno przebieg poszczególnych czynności, zwłaszcza z jego udziałem, jak i rezultat postępowania.

W zasadzie tylko raz

Zważywszy na obowiązujący model postępowania przygotowawczego i sądowego, kilkukrotny kontakt pokrzywdzonego z wymiarem sprawiedliwości może być odbierany jako niezrozumiały i uciążliwy. Praktyka wskazuje, że za szczególnie uciążliwe i odbierane subiektywnie jako niebezpieczne pokrzywdzeni uznają konieczność stawiennictwa przed sądem celem złożenia zeznań w obecności oskarżonego.

Niebagatelne znaczenie mają również przekazywane przez pokrzywdzonego treści. Jeżeli bowiem został dotknięty przestępstwem na tle seksualnym, a więc godzącym w sferę życia szczególnie osobistą, może doznać kolejnej traumy wynikającej z potrzeby przypominania sobie i relacjonowania osobom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament