Skutki zderzenia gwiazd
Obserwacja kolizji dwóch gwiazd neutronowych przeniosła astronomię do nowej ery.
Istnienie kilonowej, powstałej ze zderzenia dwóch gwiazd neutronowych, zostało przewidziane ok. 30 lat temu, ale 16 października astronomowie wreszcie ogłosili, że zaobserwowano to dotąd hipotetyczne zjawisko. Wieść o tym zelektryzowała cały świat naukowy. 70 obserwatoriów skierowało teleskopy we wskazany obszar.
Nowe fale grawitacyjne zarejestrowały dwa amerykańskie detektory należące do LIGO (Laserowe Interferometryczne Obserwatorium Fal Grawitacyjnych) – w Livingstone (Luizjana) i w Hanford (Waszyngton) oraz detektor Advanced Virgo, znajdujący się w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym (EGO) w Cascinie we Włoszech.
Czułość tych detektorów jest trudna do wyobrażenia. Są w stanie zarejestrować drgania wywołane upadkiem szpilki po drugiej stronie globu. Tak delikatne odkształcenia generowane są przez fale grawitacyjne. Dotąd uważano, że ich źródłem są jedynie zderzenia czarnych dziur. Zmarszczki czasoprzestrzeni wywołane kolizją przemierzają wszechświat niczym fale na wodzie. Tyle że nigdy nie tracą energii, przenikają przez każdą materię i wywołują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta