Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dola asesora może być nadal ciężka

18 października 2017 | Sądy i Prokuratura | Tomasz Zawiślak
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego zastępca Patryk Jaki nie przekonali sędziów do reformy sądów w wersji proponowanej przez PiS
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego zastępca Patryk Jaki nie przekonali sędziów do reformy sądów w wersji proponowanej przez PiS

Idzie nowe | Władza polityczna nie akceptuje koncepcji korony zawodów prawniczych

W niektórych sądach rejonowych pojawili się asesorzy. W zasadzie wrócili. Do mojego sądu akurat nie, ale dotarły do mnie informacje, że z asesorami są jakieś problemy. Aż się prosi, żeby dodać: znowu... Czyżby jakieś fatum ciążyło nad tą instytucją?

Namiastka rysu historycznego

Asesorzy w polskich sądach funkcjonowali przez wiele lat. Także po uchwaleniu Konstytucji RP. Do wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007 r. (SK 7/06) oraz przepisów nowelizujących prawo o ustroju sądów powszechnych.

Trybunał wskazał, że regulacja ustawowa, zgodnie z którą asesor jest w zakresie orzekania niezawisły i podlega tylko konstytucji oraz ustawom, stanowi jedynie deklarację, która nie zapewnia realnej i efektywnej niezawisłości wymaganej przez konstytucję. Muszą jej towarzyszyć szczególne rozwiązania prawne odnoszące się do praktycznego zapewnienia przestrzegania poszczególnych elementów pojęcia niezawisłości. W szczególności niedopuszczalne jest: uzależnienie asesora od ministra sprawiedliwości, brak określenia ram czasowych powierzenia asesorom funkcji sędziowskich, eliminacja udziału Krajowej Rady Sądownictwa w procedurze powierzania asesorowi czynności sędziowskich, uzależnienie od kolegium sądu okręgowego oraz od sędziego konsultanta, brak gwarancji apolityczności asesorów.

Trybunał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament