Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brukselskie ocieplenie

18 października 2017 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Prezydent  doprowadził do nowego otwarcia  w sprawie reformy sądownictwa  Konrad Szymański
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Prezydent doprowadził do nowego otwarcia w sprawie reformy sądownictwa Konrad Szymański

- Z Francją dobrze nam się rozmawia – mówi wiceszef MSZ Konrad Szymański

Rzeczpospolita: Jeszcze w lipcu Frans Timmermans ostrzegał, że KE „w każdej chwili" może uruchomić wobec Polski art. 7 traktatu, teraz jednak minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau twierdzi, że się o tym nie mówi. To częściowe rozładowanie kryzysu z Brukselą to zasługa prezydenta Dudy, jego weta do ustaw sądowych?

Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych: Z pewnością prezydent Andrzej Duda doprowadził do nowego otwarcia w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości i jeszcze bardziej utrudnił stawianie nieodpowiedzialnych tez o braku instytucjonalnych gwarancji praworządności w Polsce. Ale powodów takiego zawahania jest pewnie więcej. Od początku tego sporu dla części polityków europejskich bezmyślne eskalowanie sporu z Polską było przejawem braku politycznej wyobraźni. Dziś widać to gołym okiem. Ten spór prowadzi do politycznego klinczu, który jest obciążeniem także dla Unii Europejskiej. Wizyta minister Loiseau w Warszawie była okazją do naszej kilkugodzinnej, dobrej rozmowy. Mamy podobną świadomość, jak wiele spraw w UE czeka na rozwiązanie. Takie rozwiązanie nie jest możliwe bez uznania interesów także Warszawy.

Francja, Niemcy, Austria, Holandia, Dania. Wiele krajów Unii, w których ostatnio odbyły się wybory, mocno skręciło w prawo. Głównym powodem jest obawa przed niekontrolowaną migracją....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament