Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paleta z tym samym VAT, co dostarczona na niej farba

18 października 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

W przypadku zakupu przez kontrahenta towarów na palecie, jej dostawa jest czynnością pomocniczą. Koszt palet powinien zwiększać podstawę opodatkowania z tytułu dostawy produktów oraz być opodatkowany tą samą stawką.

Spółka zajmuje się sprzedażą produkowanych przez siebie wyrobów, takich jak: farby zewnętrzne i wewnętrzne, produkty do ochrony i pielęgnacji drewna itd. Wyroby te opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Ich sprzedaż spółka dokumentuje fakturami.

We wniosku o interpretację podatniczka podkreśliła, że oprócz własnych wyrobów sprzedaje swoim kontrahentom także palety wielokrotnego użytku. Nie są one wliczane do podstawy opodatkowania VAT, ustalanej przy sprzedaży wyrobów. Na fakturach każdorazowo wyszczególniana jest bowiem odrębna pozycja, obejmująca paletę, opodatkowana 23-proc. stawką VAT. Firma tłumaczyła, że paleta nie jest traktowana jako opakowanie, ale jako odrębny towar. Postanowiła się jednak upewnić czy postępuje prawidłowo, gdy nie wlicza wartości palety do podstawy opodatkowania sprzedawanych wyrobów.

Odpowiedź fiskusa okazała się nie po myśli spółki. Urzędnicy wskazali bowiem, że sprzedaż palet jest bezsprzecznie związana ze sprzedażą wyrobów spółki i dokonywana jest w celu ich załadowania, przewiezienia i składowania. Spółka twierdzi, że sprzedaż palet nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament