Sędzia nie jest Bogiem
Dobre praktyki sądowe (4) | Od sędziów oczekujemy spełnienia najwyższych wymogów moralnych
W poprzedniej części dobrych praktyk rekomendowano udział w postępowaniu przedsądowym i sądowym profesjonalnego pełnomocnika, uznając to za jedną z gwarancji rzetelnego procesu. W ten sposób strona ma dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej, a sąd może skoncentrować się na istotnych problemach prawnych lub faktycznych dzięki temu, że proces jest właściwie przygotowany przez zawodowych pełnomocników. Aby jednak sam proces i jego przebieg był rzetelny, konieczne jest zapewnienie nie tylko profesjonalizmu, ale również uczciwości w relacjach klient – pełnomocnik, ale też i pełnomocnik – sąd. Proces tylko wówczas będzie rzetelny, jeśli wszystkie jego strony będą przestrzegać reguł fair play.
Sędziowie, oczekując od wszystkich uczestników postępowania poszanowania zasad uczciwości i lojalności procesowej, sami również powinni spełniać najwyższe wymagania etyczne. Uczciwe jest więc przed przystąpieniem do omówienia zasady lojalności procesowej zwrócenie uwagi na rolę i sposób zachowania się w procesie i poza nim samego sędziego.
Sędzia sługą wymiaru sprawiedliwości
Od sędziów oczekujemy spełnienia najwyższych wymagań moralnych i etycznych. Nic więc dziwnego, że opinię publiczną tak bardzo bulwersują przypadki nagannego zachowania niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta