Projekt reformy likwiduje izbę wojskową SN
Reforma Sądu Najwyższego | Założenia prezydenckiej wersji ustawy
Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawiony przez prezydenta zakłada, że Izba Wojskowa zostanie zlikwidowana. Sprawy, które do niej wpływają, trafią do Izby Karnej, a sędziowie zostaną automatycznie przeniesieni w stan spoczynku, niezależnie od wieku. Są jedyną grupą sędziów SN, dla której wedle projektu będzie to przymus.
– To oczywiście niezgodne z art. 180 konstytucji, który określa, kiedy można przenieść sędziego w stan spoczynku (na skutek choroby lub utraty sił, uniemożliwiających pełnienie urzędu) przed osiągnięciem wieku określonego w ustawie – mówi Wiesław Błuś, prezes Izby Wojskowej SN.
Izba Wojskowa SN jest najwyższą instancją sądownictwa wojskowego w Polsce. Rozpatruje skargi kasacyjne oraz kasacje dotyczące prawomocnych wyroków WSO w Poznaniu i Warszawie, apelacje od ich orzeczeń wydawanych w pierwszej instancji, zażalenia na ich zarządzenia. Rozpatruje sprawy tajne, związane na ogół z przestępstwami ze sfery obronności kraju. I skargi na przewlekłość postępowań w Izbie Karnej SN.
Można odciążyć powszechne
Do Izby Wojskowej SN wpływa coraz mniej spraw. W 2016 r. było ich 65. W ubiegłym roku do wszystkich izb SN wpłynęły 11 102 sprawy. Liczebność naszej armii spadła, w 2009 r. został zniesiony pobór wojskowy. Rok wcześniej żołnierz zaczął odpowiadać przed sądem wojskowym tylko za przestępstwa związane ze służbą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta