Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy metro się nie spóźni?

05 grudnia 2017 | Rzecz o prawie | Stanisław Gasik

Ustawa o jawności życia publicznego nie każe publikować najciekawszych danych.

Proponowana ustawa o jawności życia publicznego zawiera wiele regulacji, dotychczas ujętych w osobnych aktach prawnych. Projekt idzie we właściwym kierunku, ale wymaga dalszych uzupełnień i uściśleń. Jedna jej część opisuje zasady dostępu do informacji publicznych.

„Informacje publiczne są własnością społeczeństwa. Za zarządzanie nimi, a w szczególności za umożliwianie wykorzystania ich, odpowiada administracja publiczna". Tak powinna brzmieć preambuła ustawy. Każdy obywatel powinien mieć dostęp do wszystkich informacji publicznych, ograniczony wyłącznie zasadami ochrony informacji niejawnych oraz danych osób prywatnych. Zadaniem instytucji publicznych jest umożliwienie i ułatwienie tego dostępu.

Przede wszystkim rejestr

Ważnym krokiem ku jawności życia publicznego jest nakaz prowadzenia rejestru umów cywilnoprawnych przez wszystkie instytucje publiczne. Dotychczas rejestry takie prowadziły dobrowolnie niektóre jednostki samorządu terytorialnego i ich organy. Gdyby prawo to obowiązywało w tej chwili, nie doszłoby do sporu prawnego pomiędzy minister Zalewską a fundacją zajmującą się edukacją o ujawnienie informacji o wydatkach na tworzenie nowych podstaw programowych.

Rejestr umów cywilnoprawnych jest jednak tylko jednym z trzech rejestrów, które powinny tworzyć podstawę dostępności do informacji publicznych dla obywateli....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament