Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na instalacje solarne opodatkowane VAT

05 grudnia 2017 | Administracja | Janina Fornalik

Dofinansowanie dla gminy będzie miało bezpośredni wpływ na cenę i będzie stanowiło zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej, którą należy opodatkować VAT – uznał organ skarbowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji z 16 listopada 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012. 800.2017.1.MGO) po raz kolejny wypowiedział się w kwestii opodatkowania VAT dotacji otrzymywanych przez gminy na budowę instalacji solarnych na rzecz mieszkańców. Omawiana interpretacja została wydana na wniosek gminy, która planowała realizację inwestycji obejmującej zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody. Wskazane instalacje i kolektory miały być montowane na nieruchomościach stanowiących własność mieszkańców gminy.

Wzajemne obowiązki gmin i poszczególnych mieszkańców związane z realizacją inwestycji, zostały uregulowane w umowach, na mocy których mieszkańcy zobowiązywali się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 40 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montaży instalacji, a z drugiej strony gmina zobowiązywała się do zakupu instalacji, zamontowania jej na nieruchomości mieszkańca oraz udostępniania jej do korzystania przez okres 5 lat, a po tym okresie przekazania instalacji na własność bez dodatkowych opłat.

Wpłaty mieszkańców miały zostać przez gminę opodatkowane VAT i udokumentowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament