Pracownik nie może bezkarnie rozwiązać umowy bez uzasadnienia
Domaganie się przez pracodawcę odszkodowania, jeżeli pracownik bez uzasadnionej przyczyny rozwiązuje umowę o pracę, nie może być traktowane jako godzące w zasady współżycia społecznego.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 12 kwietnia 2017 r. (II PK 56/16).
Stan faktyczny
Pracownica szkoły muzycznej rozwiązała ze swoim pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia wobec niej podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Twierdziła, że jest szykanowana przez pracodawcę, co doprowadziło ją do poddania się terapii w poradni psychologicznej oraz podjęcia leczenia farmakologicznego. W związku z tym rozwiązała stosunek pracy z winy pracodawcy i na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy wniosła do sądu pozew o odszkodowanie. W toku postępowania szkoła, nie zgadzając się z zasadnością takiego rozwiązania stosunku pracy, wniosła powództwo wzajemne na podstawie art. 611 k.p., żądając od byłej pracownicy odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy.
Orzeczenia sądów
Sąd I instancji oddalił powództwo byłej pracownicy w całości, stwierdzając, że wskazywane przez nią przyczyny rozwiązania umowy są nieuzasadnione. Ponadto, sąd stwierdzając, że pracodawca nie dopuścił się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta