Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można żądać rozgraniczenia nieruchomości przez wójta

05 grudnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

W razie ustalenia granicy na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron i niezawarcia ugody, wójt wydaje decyzję o rozgraniczeniu. Jeżeli przebiegu granicy nie można ustalić, wójt umarza postępowanie administracyjne i z urzędu przekazuje sprawę sądowi.

- Do wójta został złożony wniosek o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Czy wójt może odmówić rozgraniczenia motywując to tym, że jego zdaniem takie postępowanie nie jest konieczne, gdyż nie ma sporu granicznego?

Nie. Wymagania związane z rozgraniczaniem nieruchomości przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) określa ustawa - Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej p.g.k.). Przewidziano w niej, że rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie i sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament