Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególna ochrona bez zmian

05 grudnia 2017 | Dobra Firma | Łucja Kobroń-Gąsiorowska

Po obniżeniu wieku emerytalnego zasady ochrony osób, które podlegają ochronie przedemerytalnej, nie uległy zmianie. Nadal pracodawca ma ograniczone możliwości ich zwolnienia czy zmiany warunków zatrudnienia.

- Obowiązuje mnie wiek ochronny. Czy po tym czteroletnim okresie – zakładając, że jestem zdrowa i mogę nadal pracować – zakład pracy może mnie zmusić do odejścia na emeryturę, czy sama mogę zadeklarować chęć odejścia z pracy w wyznaczonym przez siebie terminie? Czy w okresie ochronnym pracodawca może zmienić mi zakres obowiązków, tzw. zakres czynności? – pyta czytelniczka.

Pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, objęty jest szczególną ochroną przed zwolnieniem. Pracodawca, co do zasady, nie może mu w tym czasie wypowiedzieć umowy o pracę.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament