Dyscyplinarne zwolnienie ciężarnej łatwiejsze w małej firmie
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą w ciąży bez wypowiedzenia z jej winy, jeśli zgodzi się na to reprezentujący ją związek zawodowy. Gdy żadna organizacja nie reprezentuje kobiety, nie trzeba nikogo pytać o zgodę w tej sprawie.
Ryszard Sadlik
Ochronę kobiet w ciąży przewiduje art. 177 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że:
- zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy oraz
- reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Z treści tej regulacji wynika, że w czasie ciąży stosunek pracy nie może zostać ani wypowiedziany, ani rozwiązany inaczej jak tylko bez wypowiedzenia z winy pracownicy i po wyrażeniu na to zgody przez organizację związkową. Zatem przepis ten ustanawia:
- zakaz wypowiadania umowy w okresie ciąży,
- zakaz rozwiązania umowy w wyniku upływu w czasie ciąży okresu wypowiedzenia dokonanego przed ciążą,
- zakaz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w okolicznościach z art. 53 k.p.,
- dopuszczenie możliwości rozwiązania umowy o pracę z kobietą w ciąży bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych, wymienionych w art. 52 k.p., po uzyskaniu zgody organizacji związkowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta