Ryzykowna stawka „0” renty planistycznej
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaniechanie ustalania zarówno stawki zero proc. renty planistycznej, jak i nieustalanie dla poszczególnych terenów takiej stawki.
- Czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można ustanawiać stawkę renty planistycznej na poziomie zero proc. wzrostu wartości nieruchomości?
Co do zasady, byłoby to ryzykowne. Jednak należy pamiętać, że w najnowszym orzecznictwie dopuszcza się taką możliwość. Najbardziej przekonujące od strony merytorycznej jest stanowisko, zgodnie z którym stawka renty planistycznej jest obligatoryjna, a jej pominięcie stanowi podstawę do zakwestionowania planu miejscowego. Taki punkt widzenia wyraził m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 lutego 2013 r. (II SA/Kr 1599/12, Legalis). Wskazał tam, że skoro stawka renty planistycznej stanowi podstawę do ustalenia opłaty planistycznej zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta