Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymuszona przerwa na posiłek profilaktyczny

05 grudnia 2017 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka

Swoboda w zakresie wykorzystania 15-minutowej przerwy od pracy jest ograniczona w przypadku osób, którym pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłek profilaktyczny. Posiłki te musi bowiem wydawać w tracie regulaminowej pauzy.

Każdej pracy – tak fizycznej, jak i umysłowej – towarzyszy zmęczenie, które postępuje wraz z upływem godzin pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Aby zachować właściwą równowagę, uwzględniającą potrzeby regeneracji podwładnych w czasie pracy, przepisy zapewniają osobom świadczącym swoje obowiązki w wymiarze dobowym przez co najmniej 6 godzin, prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy wyliczanej do czasu pracy.

Ten kwadrans to minimum, jakie należy zapewnić załodze. Tym samym możliwe jest wydłużenie tej pauzy np. do 30 minut lub wprowadzenie dodatkowej przerwy lub przerw.

Nie tylko śniadanie

Przepis regulujący prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, tj. art. 134 kodeksu pracy, nie wskazuje sposobu jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament