Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik odpowiada za złe ustalenia

05 grudnia 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

ZUS nie ma obowiązku na bieżąco sprawdzać, czy przedsiębiorca właściwie rozstrzygnął zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. Płatnika nie zwolni z odpowiedzialności fakt, że organ nie reagował na błędne rozliczenia.

- Prowadzę działalność gospodarczą. Otrzymałem z ZUS decyzję o zadłużeniu składkowym za 2016 r. z tytułu świadczenia pracy przez małżonkę. Zgłaszałem ją wówczas do ubezpieczeń jako osobę współpracującą i płaciłem składki zdrowotne. Teraz ZUS domaga się za nią pełnych składek (jak z działalności), bo z równoległego zatrudnienia nie osiągała poziomu minimalnego wynagrodzenia (wówczas 1850 zł). Problem w tym, że ZUS nie powiadomił nas nigdy, żeby zwiększyć podstawę składek do tego poziomu, a przecież składałem regularnie różne dokumenty ubezpieczeniowe. Czy decyzja ZUS jest słuszna? – pyta czytelnik.

Decyzja ZUS jest prawidłowa. We wspomnianym okresie małżonka przedsiębiorcy nie osiągała wymaganego poziomu minimalnego wynagrodzenia z etatu. Tym samym nie miał wobec niej zastosowania przepis o zbiegu tytułów do ubezpieczeń, wyłączający obowiązek składkowy ze współpracy.

Status osoby współpracującej

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament