Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lasy ochronne wyznacza minister środowiska

05 grudnia 2017 | Administracja | Danuta Frey

O uznaniu lasu za ochronny decydują organy administracji rządowej. Organy samorządu mogą jedynie wyrażać niewiążące opinie.

Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch wyrokach, oddalających skargi kasacyjne gminy Płaska w powiecie augustowskim.

Gmina zaskarżyła decyzje ministra środowiska o umorzeniu postępowania odwoławczego w sprawach o uznanie dużych obszarów leśnych, położonych m.in. na jej terenie, za lasy ochronne. Minister uwzględnił wnioski dyrektora generalnego Lasów Państwowych (w jednym z wniosków chodziło aż o ponad 19 tys. ha). Rady trzech gmin zaopiniowały je negatywnie, dwie nie wyraziły opinii w ustawowym terminie. Mimo to minister wydał decyzje o uznaniu określonych lasów za ochronne na podstawie art. 15 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o lasach.

Pierwszy z przepisów definiuje, jakie lasy mogą być uznane za szczególnie chronione, czyli za lasy ochronne. Art. 16 ust. 1 oddaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament