Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek dochodowy od osób prawnych w księgach

28 lutego 2018 | Dobra Firma | Magdalena Kraszewska-Szuba
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Bez względu na sposób i częstotliwość wpłacania przez jednostkę gospodarczą zaliczek na CIT, obciążenie z tego tytułu należy ująć w księgach rachunkowych danego okresu sprawozdawczego.

Wiele jednostek gospodarczych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przeżywa obecnie gorący okres – muszą między innymi zamknąć 2017 rok, otworzyć kolejny (2018) i ewidencjonować bieżące operacje, a także przygotować sprawozdanie finansowe oraz sporządzić roczną deklarację podatkową zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Warto krótko przypomnieć, jak należy ujmować w księgach rachunkowych oraz prezentować w sprawozdaniu finansowym wszelkie obciążenia z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, aby móc sprawdzić poprawność zapisów w księgach ze sporządzoną deklaracją.

Wpływ na wynik netto

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) na wynik finansowy netto w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji składają się:

- wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;

- wynik operacji finansowych;

- obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, i płatności z nim zrównanych, na podstawie odrębnych przepisów.

Takie wytyczne zawiera art. 42 ust. 1 uor. Z kolei zgodnie ustawą o CIT, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki podatkowe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament