Rekordowe anomalie pogodowe
Śnieg na Saharze, Cyprze i na Pustyni Arabskiej jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Ale czy może oznaczać poważne zmiany klimatyczne na całym świecie?
Na początku lutego br. silne opady śniegu sparaliżowały ruch drogowy w Hiszpanii. W tym samym czasie położona na pograniczu Indii i Pakistanu Kotlina Kaszmirska została odcięta od świata po niespotykanie intensywnych opadach śniegu. Tegoroczna zima dała się także we znaki mieszkańcom Afryki Północnej. W ostatnim tygodniu stycznia śnieg spadł w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w regionie miasta Tabuk u podnóża gór Harrat al-Uwajrid. 7 stycznia śnieg spadł na Saharze w Algierii.
Fala mrozów dotknęła także 19 z 31 irańskich prowincji. Teheran został zasypany ciężkim, lepiącym się śniegiem. Na Cyprze temperatura w styczniu nie spada poniżej 16 st. C. Jednak w tym roku obniżyła się do 1 st. C w nocy i zaledwie 6 st. C za dnia. Miasteczka w regionie górskim Troodos zostały odcięte przez silne śnieżyce. Także mieszkańcy Algierii i Maroka ze zdumieniem przecierali oczy, kiedy nad ranem zobaczyli biały krajobraz za oknami swoich domów. Mieszkańcy południowego Maroka nie widzieli takiego widoku od 1968 r.
25 stycznia temperatura w Tokio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta