Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej fałszerstw Rozwiązania systemowe są potrzebne natychmiast

28 lutego 2018 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wójtowicz-Garcarz
Hakerzy poprzez wprowadzenie wirusa mogą dostać się do komputera i zainstalować rejestratory, które przechwytują dane, nazwy kont dostępowych, hasła.
źródło: Shutterstock
Hakerzy poprzez wprowadzenie wirusa mogą dostać się do komputera i zainstalować rejestratory, które przechwytują dane, nazwy kont dostępowych, hasła.

Utrata danych personalnych to nie fabuła filmu, ale prawdziwe zagrożenie.

Przestępstwo kradzieży tożsamości występuje dziś praktycznie na każdym kroku. Wszystkie działania, na każdym polu aktywności człowieka narażone są na kradzież danych.

Czym jest kradzież tożsamości

Podszywanie się poprzedzone jest zazwyczaj zdobyciem cudzych danych osobowych i użyciem ich wbrew woli właściciela. Możliwości posłużenia się cudzą tożsamością są nieograniczone. Najczęściej wymienia się: zakładanie lub/i prowadzenie fałszywej działalności gospodarczej, której celem jest wyłudzenie VAT. Skala tej przestępczości znacząco zmalała po uszczelnieniu systemu podatkowego. Kolejnym obszarem kradzieży tożsamości są wyłudzenia kredytów, usług, przedmiotów.

Wykorzystanie cudzych danych traktowane jest jako kradzież i zwykle kradzieżą jest poprzedzone. Dane mogą zostać uzyskane ze skradzionych dokumentów tożsamości lub innych, np. źródłowych, poprzez włamanie do komputera lub wyłudzenie w inny sposób.

Choć mnożą się akcje ostrzegające przed przestępczością wykorzystującą cudze dane, nie chronimy ich należycie.

Czy kradzież tożsamości jest karalna?

Przepisy odnoszą się bezpośrednio do przestępstwa kradzieży tożsamości w art. 190a § 2 KK „... tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament