Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latynosi porzucają wiarę ojców

28 lutego 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Grupa ewangelikalna promuje swoją wiarę podczas karnawału w Rio de Janeiro
źródło: AFP
Grupa ewangelikalna promuje swoją wiarę podczas karnawału w Rio de Janeiro
źródło: Rzeczpospolita

Cywilizacja | Franciszek rozważa zniesienie celibatu w regionie Amazonki. Ma to ratować katolicyzm w Ameryce Łacińskiej.

Stawka dla Watykanu jest ogromna. 550 mln Latynosów, którzy pozostali wierni Kościołowi, to prawie połowa wszystkich katolików na świecie. Jak jednak wynika z raportu waszyngtońskiego Instytutu Pew, ich liczba topnieje w szybkim tempie na korzyść dynamicznych Kościołów ewangelikalnych, w tym przede wszystkim pentekostalnych (zielonoświątkowych).

O ile jeszcze na początku lat 70. XX wieku wierni papieżowi stanowili 90 proc. mieszkańców gigantycznego regionu rozciągającego się od Argentyny po Meksyk, to dziś wskaźnik ten spadł do 69 proc. W tym samym czasie udział protestantów podwoił się, do niemal 20 proc. Podczas gdy 81 proc. Brazylijczyków czy 86 proc. Argentyńczyków zostało ochrzczonych jako katolicy, przy wierze ojców pozostało odpowiednio 61 i 71 proc. mieszkańców obu krajów.

Precedens dla Afryki

– Mieliśmy wielką nadzieję, że Franciszek, pierwszy papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej, odnowi Kościół, przywróci jego autorytet. Ale na razie tak się nie stało – mówi „Rzeczpospolitej" Enrique Krauze Kleinbort, znany meksykański historyk i pisarz. – Kościołowi szczególnie zaszkodziło ukrywanie przypadków molestowania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament