Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektrownie nie muszą kopcić ani hałasować

28 lutego 2018 | Ekonomia
Gdańsk. Jedna z dwóch farm fotowoltaicznych Energi
źródło: materiały prasowe
Gdańsk. Jedna z dwóch farm fotowoltaicznych Energi
źródło: Rzeczpospolita

biznes i EKOLOGIA | Unia Europejska zaleca zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej. Tymczasem Grupa Energa zapewnia już dwa razy więcej prądu pochodzącego z takich źródeł. materiał powstał we współpracy z grupą energa

Pomorska spółka energetyczna Energa należy do najbardziej przyjaznych dla środowiska wytwórców energii w Polsce. Spółka wytwarza zieloną energię w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, dwóch farmach fotowoltaicznych oraz trzech instalacjach spalających biomasę. W sumie do sieci Grupy Energetycznej Energa-Operator przyłączonych jest 37 proc. wszystkich instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce. Wytwarzają one 10 proc. czystej energii pochodzącej z OZE w Polsce.

Inteligentne sieci oraz panele słoneczne

16 tys. poustawianych w równych rzędach paneli fotowoltaicznych elektrowni Czernikowo pod Toruniem zajmuje powierzchnię blisko 7,7 hektara. To największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy 3,8 MW, co stanowi 10 proc. mocy zainstalowanych w farmach fotowoltaicznych w Polsce.

Uruchomiona w 2015 roku elektrownia w Czernikowie kosztowała 17,3 mln zł, z czego ponad 4,4 mln zł pochodziło z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakład dostarcza każdego roku energii elektrycznej na poziomie 3,3 GWh. Tyle wystarczy, by zasilić 1600 gospodarstw domowych.

Elektrownia jest częścią projektu Smart Toruń, który łączy w sobie kilka najważniejszych elementów tworzących inteligentne sieci – modernizację infrastruktury sieciowej, nowe produkty dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament