Jak skutecznie zwalczać nowe substancje psychoaktywne?
Odstąpienie od stosowania załączników do ustawy a konstytucja.
Przegrywamy z dopalaczami", „Przegrana wojna z dopalaczami", „Eksperci: dopalacze największym wyzwaniem polityki antynarkotykowej", „Dopalacze – potrzebna pilna reakcja resortu". To zaledwie kilka tytułów artykułów prasowych zwracających uwagę na problem, jakim stało się coraz powszechniejsze używanie nowych substancji psychoaktywnych, w języku potocznym nazywanych dopalaczami.
Cząsteczki chemiczne tychże środków z jednej strony są na tyle podobne do cząsteczek wcześniej wytwarzanych środków odurzających, że ich działanie również powoduje odurzenie, z drugiej strony natomiast są dostatecznie zmienione, aby dany środek nie był objęty załącznikiem do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wskazującym, jakie substancje chemiczne są środkami odurzającymi albo mogą służyć do ich wytworzenia, a zatem aby nie był traktowany – w myśl obowiązujących przepisów – jako środek odurzający, ale jedynie środek zastępczy.
Ile narkomani z dawnych lat używali środków funkcjonujących w medycynie (np. morfina), a w najgorszym razie wykonywanych przez samych siebie substytutów (np. „kompot"), o tyle obecni użytkownicy substancji odurzających nie wiedzą tak naprawdę, jakie substancje czynne zawiera dany środek, w jakiej są dawce oraz jakie wywołają skutki, co niewątpliwie przyczynia się do częstych zgonów po ich spożyciu.
Obrót tymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta