Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara śmierci dla prawa

28 lutego 2018 | Sądy i Prokuratura | Marek Domagalski
Prof. Michał Romanowski
źródło: tv.rp.pl
Prof. Michał Romanowski

- Zalecałbym najdalej idącą ostrożność w powoływaniu formuły Radbrucha – mówi Michał Romanowski, adwokat i profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Rz: Czy powoływanie się, panie profesorze, na formułę Radbrucha AD 2018 nad Wisłą, jak np. przy okazji zatrzymania Frasyniuka, jest uzasadnione, zwłaszcza w ustach prawników?

Michał Romanowski: Formuła Radbrucha pozwala uznać za bezprawne legalnie ustanowione prawo, gdy drastycznie narusza ono normy moralne. Radbruch dostrzegł pułapkę założenia, że litera prawa wyznacza jego treść. Ową pułapkę pozytywizmu prawniczego ilustruje stwierdzenie Kanta: „Słuszność jest jak niema bogini". W takim ujęciu prawnicy stają się narzędziem w ręku władzy, a nie rzecznikami prymatu rządów prawa nad rządami ludzi. Formuła Radbrucha była aktem rozpaczy wybitnego prawnika, który w obowiązującym prawie niemieckim nie widział możliwości zastosowania sankcji za zbrodnie władzy przeciwko człowiekowi.

Czy w takim razie ma sens sięganie po nią obecnie?

Po pierwsze, nie ma pewności, czy jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament