Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

La Strada: Praca przymusowa nie pasuje do współczesnej cywilizacji

28 lutego 2018 | Biznes społecznie odpowiedzialny
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

fundacja | Ludzie pracują w Polsce bez umów, świadczeń, ubezpieczeń i regularnej wypłaty Irena Dawid-Olczyk

Fundacja La Strada od 1995 roku przeciwstawia się czynnie handlowi ludźmi, a praca przymusowa jest jednym ze sposobów wykorzystania ofiar handlu ludźmi. Nasze cele statutowe to „działanie na rzecz poszanowania praw człowieka, zwalczanie handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej oraz przeciwdziałanie eksploatacji prostytucji, a także przestępstwom przeciwko wolności i zdrowiu jednostki".

Zjawiska pracy przymusowej i związanego z nią handlu ludźmi, a zwłaszcza niewolnictwa wydają się nie pasować do obrazu naszej cywilizacji. Wiele rozmów, także w mediach, zaczyna się od wyrażania zdziwienia, że zjawiska te występują w XXI wieku.

Tymczasem praca przymusowa i związany z nią proceder handlu ludźmi mają się dobrze i zaryzykowałabym stwierdzenie, że intensywnie wspierają światowe gospodarki.

Dokonując przeglądu raportów CSR, kodeksów postępowania i analogicznych dokumentów przedsiębiorstw, trudno nie zauważyć, że podmioty gospodarcze pomimo ogólnych deklaracji właściwie nie zajmują się pracą przymusową. A przecież choćby inicjatywa Global Compact ONZ zawiera w swoich zasadach takie sformułowanie: „wspierać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament