Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatne jazdy wspólnika bez VAT

28 lutego 2018 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Spółka, która udostępnia komandytariuszowi leasingowany samochód z 50 proc. odliczeniem podatku, nie świadczy usług opodatkowanych.

- Spółka komandytowa jest leasingobiorcą samochodu osobowego, który został oddany do dyspozycji wspólnika-komandytariusza. Wspólnik, który nie jest pracownikiem spółki, wykorzystuje pojazd również do celów prywatnych, niezwiązanych z jej działalnością. Spółka odliczała połowę podatku naliczonego w związku z leasingiem, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Czy w związku z wykorzystywaniem przez wspólnika-komandytariusza tego samochodu również do celów prywatnych, spółka powinna rozliczyć VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług? – pyta czytelnik.

Za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów o VAT uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament