Prywatne jazdy wspólnika bez VAT
Spółka, która udostępnia komandytariuszowi leasingowany samochód z 50 proc. odliczeniem podatku, nie świadczy usług opodatkowanych.
- Spółka komandytowa jest leasingobiorcą samochodu osobowego, który został oddany do dyspozycji wspólnika-komandytariusza. Wspólnik, który nie jest pracownikiem spółki, wykorzystuje pojazd również do celów prywatnych, niezwiązanych z jej działalnością. Spółka odliczała połowę podatku naliczonego w związku z leasingiem, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Czy w związku z wykorzystywaniem przez wspólnika-komandytariusza tego samochodu również do celów prywatnych, spółka powinna rozliczyć VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług? – pyta czytelnik.
Za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów o VAT uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta