Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szanse i zagrożenia przy wejściu na nowy rynek

28 lutego 2018 | Dobra Firma
źródło: Rzeczpospolita

Firmę IC Optical założyła 30 lat temu Irene Carruthers, która otworzyła pierwszy salon w stolicy Ceeland. Odniósł on sukces i otwarto kolejne. Spółka szybko się rozwijała, a w 2004 r. zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych. Obecnie posiada 760 salonów i jest największą firmą optyczną w kraju. Jej główna konkurencja to Newspecs - sieć salonów optycznych i Zimchem – apteka oferująca usługi optyczne. IC Optical ma także 10 laboratoriów, które przygotowują soczewki dla firmowych salonów.

Rynek optyczny w Ceeland

Walutą Ceeland jest dollar C (C$), a w kraju obowiązują Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Niskie wskaźniki narodzin oraz rosnąca oczekiwana długość życia w Ceeland oznaczają wzrost stosunku populacji osób powyżej 65 roku życia do tej poniżej 16 roku życia.

Mieszkańcy Ceeland (ponad 65 proc. populacji powyżej 16 roku życia nosi okulary lub soczewki kontaktowe) mają prawo do darmowego badania wzroku raz na dwa lata. Badania te przeprowadzane są przez salony optyczne takie jak IC Optical. Każdy, kto chce zrobić badanie wzroku, musi odwiedzić salon optyczny, gdzie sprawdzane jest, czy kwalifikuje się do darmowego badania. Jeśli tak, po badaniu wystawiana jest faktura pokrywana z budżetu Ceeland.

Optyk przeprowadzający badanie wydaje klientowi pisemne potwierdzenie wyników, a klient może kupić dowolne okulary lub inne potrzebne produkty. Rząd pokryje koszty podstawowej pary okularów, ale wyłącznie dla dzieci, osób powyżej 65 roku życia lub osób o niskich dochodach.

Para okularów składa się z oprawek i soczewek. Cena oprawek może być bardzo różna. Większe sieci salonów optycznych, w tym IC Optical, mają własny asortyment oprawek przeznaczonych na sprzedaż na zasadzie wyłączności. Są też oprawki bezmarkowe i sygnowane przez projektantów mody.

Soczewki natomiast produkowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament