Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PKN Orlen może połknąć Grupę Lotos w ciągu roku

28 lutego 2018 | Ekonomia
O nabierających tempa pracach nad połączeniem Orlenu i Lotosu informowaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 9 lutego 2018 r.
źródło: Rzeczpospolita
O nabierających tempa pracach nad połączeniem Orlenu i Lotosu informowaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 9 lutego 2018 r.
źródło: Rzeczpospolita

paliwa | Do przejęcia kontroli przez płocki koncern nad gdańską spółką droga jeszcze daleka. Transakcja zostanie zbadana przez Komisję Europejską. Tomasz Furman

PKN Orlen podpisał z Ministerstwem Energii list intencyjny dotyczący zakupu minimum 53 proc. akcji gdańskiej Grupy Lotos należących do Skarbu Państwa.

– Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim – przekonuje Daniel Obajtek, niedawno powołany prezes płockiej spółki. – Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, wcześniej jednak zabrakło determinacji, aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb – dodaje prezes Obajtek.

Płocki koncern przekonuje, że konsolidacja na rynku rafineryjnym i petrochemicznym trwa od lat i fuzja jest niezbędna, by Orlen był gotów na nowe wyzwania.

– Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą teraz wypracowywane – dodaje Daniel Obajtek.

Firma przekonuje, że celem jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania na międzynarodowym rynku, odpornego na wahania rynkowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament