Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekroczenie terminu nie jest przeszkodą w odwołaniu dyrektora

23 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Jeżeli funkcjonariusz narusza przepisy antykorupcyjne w dacie odwołania, to organ może go odwołać, mimo przekroczenia ustawowego terminu.

- Dyrektor szkoły podstawowej został członkiem rady nadzorczej banku spółdzielczego. Wójt z tego powodu chce go odwołać, jednak prawo oświatowe nie przewiduje z takiego powodu skrócenia kadencji. Poza tym od momentu, w którym wójt dowiedział się o członkostwie dyrektora w radzie nadzorczej minęło trzy miesiące. Czy wójt może dyrektora szkoły pozbawić stanowiska?

LESZEK JAWORSKI: Tak. Wójt powinien odwołać dyrektora szkoły, gdyż ten naruszył art. 4 pkt 3 tzw. ustawy antykorupcyjnej. Przepis ten zakazuje kierownikom jednostek organizacyjnych gminy bycia członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych. Szkoła podstawowa jest jednostką organizacyjną gminy, zatem dyrektora szkoły, jako jej kierownika dotyczą ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej. Pełni on bowiem funkcję publiczną na mocy art. 4 pkt 3 ustawy antykorupcyjnej.

Kolizja przepisów

Ustawa antykorupcyjna przewiduje sankcje za naruszenie jej zakazów. Nakazuje ona odwołać albo rozwiązać umowę o pracę z kierownikiem jednostki, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym wójt uzyskał informację o przyczynie odwołania albo rozwiązania umowy o pracę. Z kolei zgodnie z art. 5 ust. 6 ustawy antykorupcyjnej odwołanie i rozwiązanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament