Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieopublikowany akt prawa miejscowego nie może wiązać adresatów

23 kwietnia 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Akty prawa miejscowego stanowione przez organ gminy ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Brak publikacji powoduje, że dany akt nie odnosi skutku prawnego.

Uchwała rady gminy, będąca aktem prawa miejscowego, została ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Istnieje jednak merytoryczna rozbieżność między treścią uchwały podjętej przez radę a treścią uchwały przekazanej do ogłoszenia. Czy powoduje to, że uchwała nie jest wiążąca?

Tak.

Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały (art. 41 ust. 1 u.s.g.). Charakter prawa miejscowego mają akty normatywne zawierające normy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament