Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa sposoby na sieć

23 kwietnia 2019 | Życie Regionów

Jeśli gmina daje w dzierżawę infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, musi się liczyć z ograniczeniami w rozliczeniu VAT. MARIA WEBER

 

Wśród gminnych samorządów wykształciły się różnorodne modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Gminy albo je dzierżawią, albo wnoszą aportem do spółek komunalnych. Występują też modele.

Na wybór pierwszego z tych rozwiązań wpływ ma niechęć do wyzbywania się majątku, z uwagi na negatywne postrzeganie takiego działania przez mieszkańców. Tymczasem w sektorze wodno-kanalizacyjnym brakuje sytuacji, gdy sieci takie pozostają w rękach prywatnych spółek. Jedynie Veolia stała się większościowym udziałowcem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, ale zarządza w niej wydzierżawioną od miasta siecią.

Gdańskie doświadczenia

Dużą ewolucję w poglądach na temat działania spółki zagranicznej w sektorze wodno-kanalizacyjnym przeszli mieszkańcy Gdańska. Tam bowiem w 1993 roku powstała spółka Saur Neptun, która przejęła zarządzanie sieciami. Kapitał francuski objął w niej 51 proc., zaś miasto Gdańsk – 49 proc. Umowa dzierżawy została podpisana na 30 lat. Za inwestycje odpowiada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament