Dwa sposoby na sieć
Jeśli gmina daje w dzierżawę infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, musi się liczyć z ograniczeniami w rozliczeniu VAT. MARIA WEBER
Wśród gminnych samorządów wykształciły się różnorodne modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Gminy albo je dzierżawią, albo wnoszą aportem do spółek komunalnych. Występują też modele.
Na wybór pierwszego z tych rozwiązań wpływ ma niechęć do wyzbywania się majątku, z uwagi na negatywne postrzeganie takiego działania przez mieszkańców. Tymczasem w sektorze wodno-kanalizacyjnym brakuje sytuacji, gdy sieci takie pozostają w rękach prywatnych spółek. Jedynie Veolia stała się większościowym udziałowcem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, ale zarządza w niej wydzierżawioną od miasta siecią.
Gdańskie doświadczenia
Dużą ewolucję w poglądach na temat działania spółki zagranicznej w sektorze wodno-kanalizacyjnym przeszli mieszkańcy Gdańska. Tam bowiem w 1993 roku powstała spółka Saur Neptun, która przejęła zarządzanie sieciami. Kapitał francuski objął w niej 51 proc., zaś miasto Gdańsk – 49 proc. Umowa dzierżawy została podpisana na 30 lat. Za inwestycje odpowiada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta