Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez brak przepisu podatnicy sporo tracą

23 kwietnia 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

Nabywca towaru, który w jego cenie zapłacił 700 tys. zł niesłusznie naliczonego VAT, nie może żądać jego zwrotu. Brak do tego podstaw prawnych – uznał NSA.

 

Od 1 stycznia 2019 r. komornicy znów nie są podatnikami VAT. Wcześniejsze zamieszanie z ich statusem w VAT, uznanie ich za podatników na gruncie poprzednich regulacji zawodowych zdążyło już jednak skomplikować życie nie tylko ich samych, ale i sądów.

Okazuje się, że rykoszetem mogą oberwać też łowcy okazji na licytacjach. Bo gdy zapłacą w cenie pomyłkowo doliczony do niej VAT, mają marne szanse na odzyskanie pieniędzy. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Zakup na licytacji

Sprawa dotyczyła podatnika, który na licytacji komorniczej nabył nieruchomość, m.in. biurowiec i magazyn. Zapłacił za nią 3,5 mln zł, z czego ponad 650 tys. zł wyniósł VAT. Jako przedsiębiorca chciał go odliczyć, ale okazało się, że nieruchomość powinna być sprzedana nie z 23-proc. VAT, ale ze zwolnieniem z tego podatku. Wynikało to z tego, że przy licytacji nieruchomości komornicy mieli problem z ustaleniem, jak była wykorzystywana i czy mogą do niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament