Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba odpartyjnić samorząd

23 kwietnia 2019 | Życie Regionów
Absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Od 1985 do 1987 pracował jako asystent w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Metrologii Elektrycznej Mera-Lumel w Zielonej Górze.  W latach 1986–2002 prowadził własną działalność gospodarczą w branży komputerowej. W 2002 zaangażował się w działalność samorządową, współtworząc Nowosolski Sojusz Niezależnych. Od 2002 r. jest prezydentem miasta, działa także w organizacjach samorządowych.
źródło: materiały prasowe
Absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Od 1985 do 1987 pracował jako asystent w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Metrologii Elektrycznej Mera-Lumel w Zielonej Górze. W latach 1986–2002 prowadził własną działalność gospodarczą w branży komputerowej. W 2002 zaangażował się w działalność samorządową, współtworząc Nowosolski Sojusz Niezależnych. Od 2002 r. jest prezydentem miasta, działa także w organizacjach samorządowych.

Po 17 latach prezydentury zdecydowałem, że będę startował do Senatu – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. MICHAŁ KOLANKO

 

Samorządowcy często mówią, że PiS jest partią anty-samorządową. Pan się z tą tezą zgadza?

Powiem tak: uważam, że PiS chciał wygrać wybory w samorządzie, by zapewnić sobie w kolejnych wyborach do Sejmu konstytucyjną większość. Dlatego samorząd jest dla PiS narzędziem potrzebnym do utrzymania władzy, a nie celem samym w sobie. Władza w samorządzie to rozwiązywanie ludzkich problemów. Ale to też możliwość poszerzenia swojej władzy przez nominowanie ludzi na różne stanowiska, budowanie zaplecza partyjnego. Sam samorząd nie jest PiS do niczego potrzebny. Jego samodzielność mu przeszkadza. Zresztą przeszkadzała ona każdemu rządowi, ale temu szczególnie.

Jednak zła dla samorządowców ustawa o RIO została zawetowana, PiS do niej nie wróciło.

Zgoda. Ja nie twierdzę, że samorząd dla PiS jest jakimś nadzwyczajnym wrogiem. Jest obok, robi swoje. Dla mnie PiS nie jest wrogiem samorządu jako partia. PiS nam, samorządowcom, czasami ustępuje. Ostatnio wygraliśmy kolejną batalię. Jestem członkiem zarządu Związku Miast Polskich, na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu ostatnio mamy mały sukces. PiS nam ustąpiło.

O prace tej komisji np. przedstawiciele MSWiA raczej dbają.

Ta komisja i jej sposób pracy powinny ulec daleko idącej modyfikacji. To nie ulega wątpliwości. Powinna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament