Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy szykują się na gorsze czasy

23 kwietnia 2019 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
źródło: materiały prasowe

Ze szczytu cyklu koniunkturalnego przedsiębiorcy widzą tylko drogę w dół – mówi Stefan Marcu, partner w A.T. Kearney.

 

Kilka miesięcy temu ekonomiści A.T. Kearney opublikowali raport, w którym przewidywali, że w latach 2019–2023 zachodnia Europa będzie się rozwijała w tempie 2 proc. rocznie, czyli nawet szybciej, niż Ameryka Północna. Tymczasem strefa euro, jak się zdaje, jest bliska recesji. Tamten scenariusz jest nieaktualny?

Samo spowolnienie w strefie euro nie jest dla mnie specjalnym zaskoczeniem. W moich rozmowach z ludźmi z firm już ponad dwa lata temu pojawiał się często wątek, że 2019 r. będzie okresem pogorszenia koniunktury. Szczególnie w sektorze bankowym ten pogląd był dość powszechny. Mniej więcej półtora roku temu wyraźnie zmienił się charakter naszej pracy. Podczas gdy trzy, cztery lata temu zajmowaliśmy się głównie doradztwem dla firm, które chciały się rozwijać, wprowadzać nowe produkty, wchodzić na nowe rynki, to ostatnio zajmujemy się głównie optymalizacją kosztów. Firmy ewidentnie przygotowują się na spowolnienie. Jego skala jest głębsza, niż oczekiwaliśmy, choć nadal nie spodziewamy się kryzysu.

Skąd wśród firm ten pesymizm?

Po pierwsze, faza ożywienia trwa już długo. Stąd dość powszechne przekonanie, że jesteśmy na szczycie cyklu koniunkturalnego i lepiej już nie będzie. Z tego punktu widać tylko drogę w dół. A na to nakłada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11338

Wydanie: 11338

Spis treści
Zamów abonament