Iran i Rosja: dwa ważne problemy
Areszty i deportacje – tym zajmował się Trybunał.
Do tej pory Polska nie podpisała Protokołu nr 16, który wszedł w życie 1 sierpnia 2018 r. Pozwala on najwyższym sądom oraz trybunałom państw-stron kierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pytania o toczące się przed nimi sprawy. W Polsce byłyby to Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Trybunał, udzielając odpowiedzi, wydaje opinie doradcze w zakresie zasad odnoszących się do wykładni oraz zastosowania praw i wolności zdefiniowanych w konwencji oraz jej protokołach. Sąd pytający nie jest taką opinią związany. Ponieważ jednak wydaje ją Wielka Izba, to tezy opinii doradczej mają walor oddziaływania precedensowego wewnątrz systemu konwencyjnego, zwłaszcza że podobny problem może być potem przedmiotem skargi w Trybunale.
10 kwietnia 2019 r. doczekaliśmy się pierwszej opinii doradczej w sprawie Menneson przeciwko Francji (wyrok z 26 kwietnia 2004 r., skarga nr 65192/11). Opinia była odpowiedzią na wniosek Francuskiego Sądu Kasacyjnego. Trybunał stwierdził, że państwa nie mają obowiązku rejestrować szczegółów w świadectwie urodzenia dziecka urodzonego w drodze surogacji ciążowej za granicą w celu ustalenia prawnego stosunku rodzic-dziecko z zamierzoną matką: adopcja może również służyć jako środek stwierdzający ten stosunek.
Trybunał stwierdził, że w sytuacji gdy dziecko zostało urodzone za granicą poprzez surogację oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta