Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile można odłożyć w PPK

14 maja 2019 | Ekonomia | Anna Ogonowska-Rejer
źródło: Rzeczpospolita

Oszczędzanie w PPK może znacząco poprawić sytuację materialną przyszłych emerytów. Tym bardziej że zgodnie 
z szacunkami już w 2050 r. na statystycznego emeryta będzie pracować mniej niż dwie osoby aktywne zawodowo.

 

Osoba, która rozpocznie przygodę z PPK w wieku 25 lat, po 35 latach może oszczędzić ponad 191 tys. zł, przy założeniu, że jej wynagrodzenie brutto wynosi 4000 zł i będzie wrastać o 2,8 proc. skali roku. Obecny 40-latek przez 20 lat oszczędzania przy pensji 4 tys. zł brutto może uzyskać blisko 69,5 tys. zł.

Szacuje się, że w 2050 roku na jednego emeryta będzie przypadać mniej niż dwie osoby pracujące zawodowo. Wynika to z wydłużającej się średniej długości życia, która obecnie wynosi 81 lat dla kobiet i 74 lata dla mężczyzn, a za 30 lat przesunie się o kolejne 7–9 lat. Nie bez znaczenia jest wskaźnik dzietności na poziomie 1,45 dzieci w rodzinie, który jeszcze 30 lat temu wynosił średnio troje dzieci w gospodarstwie domowym. Obecnie na jednego emeryta pracują cztery osoby, i nie można powiedzieć, że życie emeryta jest usłane różami.

Kto wpłaca

Na konta w PPK pieniądze będą wpływać z trzech źródeł: od pracodawcy, od pracownika oraz od państwa. Wpłaty po stronie pracownika i pracodawcy będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Składki nie będą naliczane od składników wynagrodzenia, od których nie są opłacane składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, np. nagród jubileuszowych.

Składka podstawowa dla pracownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament