Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Razem skorzystamy na Baltic Pipe

14 maja 2019 | Ekonomia | Marcin Piasecki
źródło: materiały prasowe

Projekt zwiększy bezpieczeństwo Polski i silniej połączy nasze państwa – mówi Olav Myklebust, ambasador Norwegii.

 

Poprzez tzw. fundusze norweskie i fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegia przekazuje Polsce setki milionów euro.

W ramach obecnej perspektywy wynoszą w przeliczeniu ponad 3,5 mld zł. Od 2004 r. z funduszy norweskich i funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekazano Polsce ponad 4,7 mld zł.

Dlaczego to robicie?

To konsekwencja naszej umowy z Unią Europejską. Wspólnota otworzyła dla nas swój rynek, my w zamian zadeklarowaliśmy wsparcie dla państw UE. Polska jest w tej chwili największym beneficjentem naszych funduszy.

Na co idą te pieniądze?

Poprzez fundusze chcemy zmniejszać różnice społeczne i ekonomiczne zarówno w Polsce, jak i w 14 innych krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo fundusze norweskie służą pogłębianiu i zacieśnianiu współpracy bilateralnej w obszarach priorytetowych. Jest pięć takich obszarów – od innowacji i badań poprzez kwestie społeczne i ekologiczne po kulturę i wymiar sprawiedliwości.

Jak wygląda czysto biznesowy wymiar współpracy między Polską i Norwegią?

Dobrze, a nawet bardzo dobrze. Od 2007 roku wymiana handlowa między naszymi krajami podwoiła się, wynosząc w 2017 ok. 20 mld zł. Polska jest ważnym partnerem handlowym dla Norwegii i co ciekawe, największym na świecie odbiorcą norweskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament