Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozporządzenie z automatu nie obcięło pensji włodarzom

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Katarzyna Wójcik

Jeśli rada miasta nie podjęła uchwały obniżającej wynagrodzenie prezydenta miasta, powinien on dostawać pensję w niezmienionej wysokości.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów nie mogło automatycznie obniżyć pensji włodarzom miast. Potrzebna była do tego uchwała radnych. Takie jest sedno wyroku Sądu Rejonowego w Grudziądzu.

Były prezydent Grudziądza od grudnia 2014 r. otrzymywał 12360 zł pensji. Od lipca 2018 roku zaczęły jednak obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia Rady Ministrów, obniżające dolne i górne limity wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych o 20 proc. Choć rada miasta nie podjęła uchwały obniżającej wynagrodzenie prezydenta, na jego konto wpłynęła nowa, niższa kwota. Złożył więc pozew przeciwko urzędowi miasta. Podkreślił, że z żadnego przepisu nie wynika konieczność podjęcia działania w sprawie obniżenia wynagrodzenia – ustawa ani rozporządzenie nie zobowiązuje rad do wprowadzenia obniżki pensji wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta. Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament