Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze zmiany w prawie spółek handlowych

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Marek Wroniak, 
Mateusz Mazurkiewicz

Od 1 marca 2019 r. uchwały będące przedmiotem zwyczajnego (corocznego) zgromadzenia wspólników 
w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zostać podjęte również w głosowaniu pisemnym.

1 marca 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące funkcjonowania spółek osobowych i kapitałowych. Wynikają one z ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, stanowiącej część tzw. pakietu MŚP (pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw). Nowelizacja ta oddziałuje na szereg aktów prawnych obejmujących różne dziedziny prawa, takich jak prawo gospodarcze, prawo podatkowe, prawo cywilne itp. Pośród wielu ustaw, zmiany objęły także Kodeks spółek handlowych (dalej „KSH").

Rezygnacja ostatniego członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej

Do dnia 1 marca 2019 r. każdy członek zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółce z o.o.) oraz w spółce akcyjnej mógł złożyć rezygnację z funkcji członka zarządu w dowolnym momencie, niezależnie od liczby osób pozostających w zarządzie. Ponieważ wakat na stanowisku członka zarządu dotychczas następował od dnia doręczenia oświadczenia o rezygnacji, w przypadku rezygnacji ostatniego członka zarządu spółka pozostawała bez organu prowadzącego bieżące sprawy i reprezentującego spółkę. W praktyce uniemożliwiało to funkcjonowanie spółki, zwłaszcza w przypadku braku powołania prokurentów.

Aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament