Za prawidłową gospodarkę finansową gminy odpowiada wójt
Wybór banku obsługującego budżet gminy, przy uwzględnieniu zasad wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych, należy do kompetencji organu wykonawczego gminy.
Gmina planuje zmienić obsługę bankową budżetu i wybrać – na podstawie uchwały rady – lokalny bank spółdzielczy. W projekcie są zapisy o umowie między wójtem a bankiem. Jako postawę prawną podano art. 18 ust. 1 i 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, art. 264 ustawy o finansach publicznych i art. 3531 Kodeksu cywilnego. Czy jest to prawnie dopuszczalne?
Nie.
Każde działanie organu administracji publicznej musi mieć upoważnienie ustawowe. Założenie to wynika m.in. z art. 7 Konstytucji, który stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wyrażona w tym przepisie zasada legalności zobowiązuje organy władzy publicznej, a więc także organy samorządu terytorialnego (rada gminy, wójt), do działania na podstawie i w granicach prawa. Ma to zaś szczególne znaczenie w kontekście pytania, które dotyczy spraw związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej gminy.
Ustosunkowując się do sugerowanej propozycji gminy dotyczącej podstawy prawnej uchwały w sprawie wyboru banku do bankowej obsługi budżetu, wskazać należy na treść wspomnianych regulacji art. 18 ust. 1 i ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta