Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd terytorialny to nie organizacja społeczna

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Do udziału w postępowaniu w sprawie 
dotyczącej innej osoby można dopuścić organizację zawodową, samorządową, spółdzielczą lub inną organizację społeczną. Organizacją społeczną nie jest jednak przymusowe zrzeszenie osób zamieszkałych 
na określonym terytorium.

Mieszkaniec sołectwa, będący stroną postępowania administracyjnego, chce, aby sołectwo uczestniczyło w postępowaniu w jego sprawie na prawach strony. Czy można skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie.

Zgodnie z art. 31 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem: wszczęcia postępowania, a także dopuszczenia jej do udziału w toczącym się już postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi np. w wyroku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament