Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klienci banków zarobią mniej

14 maja 2019 | Ekonomia | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Idzie druga fala cięć oprocentowania depozytów – i detalicznych, i firm. Być może w ten sposób sektor szuka sposobu na zwiększenie rentowności, w którą uderzył spory wzrost kosztów regulacyjnych.

 

Polskie banki, mimo niezmienionych stóp procentowych, już w latach 2016–2017 istotnie obniżyły koszty finansowania, do czego zmotywował je wprowadzony z początkiem 2016 r. podatek bankowy.

Dużo gotówki

Teraz szykuje się druga runda, prawdopodobnie w dużej mierze dzięki cięciu oprocentowania depozytów. Zabieg ten nie byłby możliwy bez dużej nadpłynności banków, która jeszcze się poprawia, bo depozyty rosną nieco szybciej niż kredyty.

– Widzimy szansę na zmniejszenie kosztów finansowania. Zadecyduje o tym przede wszystkim wysoki, szybszy, niż zakładaliśmy, wzrost depozytów detalicznych, który sięga 11 proc. rok do roku. W takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament