Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zawiadomić stronę o faktach znanych organowi z urzędu

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Fakty znane organowi z urzędu to takie, o których dowiedział się wykonując swoje obowiązki. Zakomunikowanie ich stronie powinno nastąpić w takim terminie, aby przed wydaniem decyzji mogła ona ustosunkować się do nich.

- Organ prowadzący postępowanie administracyjne musi zakomunikować stronie fakty, o których dowiedział się w innym postępowaniu. Czy przepisy ustalają formę, w jakiej powinno nastąpić to zawiadomienie?

Nie.

Zgodnie z art. 77 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organ ma obowiązek w wyczerpujący sposób zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Kierowanie się tą zasadą oznacza wymóg wykazania, że wydane orzeczenie wynika z materiału dowodowego zgromadzonego w postępowaniu (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 marca 2019 r., sygn. II OSK 1038/17, LEX nr 2648519). W myśl art. 77 § 4 k.p.a. fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi z urzędu nie wymagają dowodu. Fakty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament