Wybory do PE: polskie rozwiązania na tle unijnych
Polska konstrukcja wyborów do PE z uwagi na sposób wybierania europosłów może zostać uznana z jedną z najbardziej skomplikowanych w ramach całej Wspólnoty.
Wybory do Parlamentu Europejskiego wraz z wyborami samorządowymi przeprowadzane są także na podstawie przepisów prawa unijnego. Podstawą takiego stanu rzeczy jest prawo wynikające z art. 22 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Umożliwia ono obywatelom UE wybieranie i kandydowanie do Parlamentu Europejskiego i organów jednostek stanowiących samorządu terytorialnego niezależnie od tego w którym państwie członkowskim mieszkają.
Postanowienia traktatu w tym zakresie precyzowane są dyrektywami przyjmowanymi przez Radę i Parlament Europejski. Na gruncie krajowym wdrożenia przepisów unijnych dokonuje kodeks wyborczy. W zakresie wyborów lokalnych, to prawodawca polski zdecydował się ograniczyć prawo wybierania i kandydowania przysługujące obywatelom UE tylko do gmin – obywatele UE mają prawo wybierać tylko wójtów i członków rad gmin. Z kolei polska konstrukcja wyborów do PE z uwagi na sposób wybierania europosłów może zostać uznana z jedną z najbardziej skomplikowanych w ramach całej Wspólnoty.
Zasady prawa wyborczego
Traktaty w sposób podstawowy określają zasady prawa wyborczego do PE. W poszczególnych państwach wyborcy wybierają od 6 (np. Malta) do 96 (Niemcy) europosłów. Podział mandatów przypadających na poszczególne kraje opiera się na zasadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta